729x90

Sarajevo

Zase o rok starší

28. dubna 2016 v 8:00 | Monika Bukáčková
Už je to tu zase. Jednadvacet jsem oslavila v Regensburgu, dvaadvacítku v Brně, třiadvacet prací ve Vídni a ta zatracená čtyřiadvacítka mě zastihla v Sarajevu. Nepatřím mezi ty, co rekapitulují na konci každého roku a dávají si předsevzetí. Já tohle dělám zásadně kolem období mých narozenin.

Ta holka s šátkem...

20. dubna 2016 v 8:00 | Monika Bukáčková
Ena? To myslíš tu s tím šátkem? Fakt? To bych do ní neřekl...vždyť...přece nosí šátek. Ano předsudky jsou všudypřítomné a nevyhne se jim ani město jako Sarajevo, kde vedle sebe žijí lidé tří různých národností a čtyř různých náboženství. Něco prostě přetrvá a je zaryté pod kůží tak hluboko, že se toho člověk jen těžce zbavuje.

Kurz je u konce, a to bez ztrát na životech

15. dubna 2016 v 8:23 | Monika Bukáčková
Mých třicet hodin uteklo jako voda a už nastal čas na závěrečně testování mých milých studentů. Z celkového počtu asi dvaceti lidí se do zdárného konce dohrabalo asi jen patnáct z nich. Někteří kapitulovali a šli raději k učitelce, která mluví v hodině bosensky (lenost) nebo se neobtěžovali do hodin chodit (ultra lenost). Ti zbývající se ale drželi, makali a dřeli a tak měli tu čestsi se mnou střihnout test.

První poslední...

8. dubna 2016 v 10:55 | Monika Bukáčková
Je to tady. Cílová rovinka, velké finále a pak vidimo se a zase zpět do reality. Ještě tři týdny. Tři týdny skvělého života se skvělými přáteli ve skvělém městě se skvělou prací. Ok, ne všechno je tu perfektní a s pousta věcí se mi tu nelíbí, ale generell je to tu super. Ale všechno končí. A právě včera byl začátek konce.

Jde se prezentovat aneb Zpátky do Regensburgu

24. března 2016 v 9:33 | Monika Bukáčková
Když jsem si v prvních týdnech v Sarajevu stýskala, že nemám do čeho píchnout a unudím se tu z nicnedělání k smrti, oslovila jsem i instituci DAAD. Nabídla jsem se, že budu vypomáhat, dobrovolničit, vymýšlet projekty a prostě se jakkoliv podílet na čemkoliv, co se jim zrovna hodí. Měla jsem štěstí. V hlavní kanceláři DAAD totiž sedí Selma, fajn holčina, se kterou jsme se od té doby už několikrát setkali. A spolupráce začala.

Jak strávit den v Sarajevu

20. března 2016 v 17:59 | Monika Bukáčková
Od pondělí do pátku mám vždy nabitý program. Individuální kurzy, kurzy na fakultě, kurzy v jazykovce, kurz bosenštiny a islámské kultury a do toho plánování projektů nebo shánění materiálů. Proto se snažím víkendy trávit odpočinkově - cestováním, poznáváním města, pitím kávy. Tento víkend se mi ale nikam moc nechtělo a tak jsem se rozhodla zůstat "doma" v Sarajevu a prozkoumat nějaká muzea. A víte co? Stálo to za to.

Když se dílo zadaří

17. března 2016 v 0:33 | Monika Bukáčková
Už od samého začátku svého pobytu v Sarajevu jsem měla v hlavě plán. Plán zorganizovat zde filmové večery, kdy by se všichni sešli, mrkli na film, pojedli něco dobrého a seznámili se s novými lidmi. Prostě idylka. No a jelikož zde musím provést i projekt (v rámci stáže) rozhodla jsem se do toho jít. A dnes nadešel den D.

Wanna get a job?

15. března 2016 v 23:04 | Monika Bukáčková
Bosna se neslavně pyšní až 60% nezaměstnaností. Lidi tu posedávají raději u dobré kávy, berou sociální dávky a naříkají (stejně jako u nás doma), že práce není a hůř být nemůže. Já tu jsem zatím jen jeden měsíc, ale moje zkušenost je doposud diametrálně odlišná.

Smaragdová perla Bosny - Mostar

13. března 2016 v 10:46 | Monika Bukáčková
A je tu další víkend a s ním i další výlet. Pro tentokrát byl naší cílovou stanicí Mostar. Město vzdálené asi dvě a půl hodiny autobusem od Sarajeva a známé díky svému starému mostu a poměrně striktnímu rozdělení na muslimskou a katolickou část. Každopádně další možnost jak si rozšířit obzory, takže se nebylo nad čím dlouho rozmýšlet.

Když je to to pravé...

11. března 2016 v 13:00 | Monika Bukáčková
Po měsíci v Sarajevu začínám pozorovat jisté změny v mém životním stylu. Žádné brzké vstávání, žádné chození do postele o půl deváté, po příchodu domů pět nepřečtených zpráv na FB, každý týden pozvánka na novou kulturní nebo společenskou akci...A uvědomuju si, že jsem takhle spokojená nebyla už hodně dlouho. Přesněji rok a půl.
 
 

Reklama