729x90

Ta holka s šátkem...

20. dubna 2016 v 8:00 | Monika Bukáčková |  Sarajevo
Ena? To myslíš tu s tím šátkem? Fakt? To bych do ní neřekl...vždyť...přece nosí šátek. Ano předsudky jsou všudypřítomné a nevyhne se jim ani město jako Sarajevo, kde vedle sebe žijí lidé tří různých národností a čtyř různých náboženství. Něco prostě přetrvá a je zaryté pod kůží tak hluboko, že se toho člověk jen těžce zbavuje.


Jedna z mých nejlepších kamarádek, Ena, je úžasným příkladem toho, jak zevnějšek může mást. Zkrátka a dobře nosí šátek. Nic divného, ale vyvolává to určité asociace týkající se povahových rysů a očekávaného způsobu chování. My si z toho děláme sice srandu, ale musí to být otravné neustále slýchat poznámky typu: Ty kouříš? A to nosíš šátek? Tys byla v tom klubu? Vážně? To bych do tebe nikdy neřekl. Mnoho lidí má totiž v hlavě šablonu, ve které prostě holka nosící šátek nemůže být tvor společenský, zábavný, odvázaný a prostě úplně normální. Proboha, vždyť je to přece MUSLIMKA!

Jaké to ale milé překvapení, když zjistíte, že se člověk nosící specifickou pokrývku hlavy ani trochu neliší od vás nebo kohokoliv jiného. Za celou dobu v Sarajevu jsem nepoznala nikoho, kdo by byl tak free a nad věcí jako právě Ena. Vždy připravená pomoct, když o půlnoci zjistím, že jsem si zapomněla klíče a hrozí, že budu nocovat na ulici. Naprosto oddaná nenávidět lidi, které nemám ráda. Vždy na telefonu. Neusále vybavena kousavým smyslem pro humor. Za každé situace připravena uznalým pokýváním a peprnými poznámkami ohodnotit skvostné pozadí procházejícíh krasavců. Mistryně dvojsmyslných poznámek. A nezkrotný večerní žrout pizzy.
Díky Eně bylo Sarajevo tak úžasné. Společně s naší kolegyní Andreou jsme strávily spoustu večerů žraním chipsů, tancováním v jazykovce, když všichni studenti odešli, a povídáním o všech možných i nemožných věcech. Navzájem si ze sebe dělaly srandu - milou, dobře myšlenou, trefnou a i zcela politicky nekorektní. Zkrátka a dobře jsme každý jaký jsme. Ena nepije, za což vžycky sklidí výsměch a upozornění, aby to s tou colou light nepřeháněla, jinak bude zase pod obraz. Andrea nedokáže přestat mluvit o Japonsku, japonštině, japonském jídlu, japonské kultuře a všem co vzdáleně připomíná Japonsko, na což reagujeme předstíraným spánkem a hlasitým chrápáním. Já jsem zase čuně a pokaždé se mi podaří se něčím pokydat, upatlat nebo znečistit, díky čemuž jsem označována jako smotana (nemehlo) a taktéž mi není svěřeno nic od otvírání džusu až po výměnu toneru.
Když jsem Eně říkala o možnosti jet do Srbska prezentovat na jedné univerzitě o Regensburgu, jen dodala, že by se mnou ráda jela, ale raději to nebude riskovat. Nechápala jsem. Na to mi Ena odpověděla, že Srbsko není Bosna - asi by jí nic neudělali, ale necítila by se příjemně. To bylo jako facka na tvář. Vždyť stejně "vřelého" přivítání by se jí teoreticky mohlo dostat i u nás v Česku (říkám teoreticky, s Enou jsme se seznámily v Brně a na tuto návštěvu má jen milé vzpomínky). A představa, že by se něco takového moho stát člověku, který je tak fajn, tak otevřený, přátelský a připravený pomoct, i když vás sotva zná, se mi ani trochu nelíbila.


Moje milá Ena už za pár dní odjíždí na tři měsíce do Würzburgu a tak se budeme muset rozloučit o něco dříve, než by nám bylo milé. Budou mi chybět společné nákupy, poslouchání německých písniček, řešení jejích vztahových problémů, večeřní nájezdy na pizzerii U2, rušení večerního klidu hlasitým zpěvem, záchvaty smíchu až vám teče džus nosníma dírkama ven a spousta dalších maličkostí.

Každému bych přála navštívit Sarajevo nebo jinou zemi s muslimskou většinou/menšinou a projednou se trochu otevřít a zkusit nechat všechny předsudky, stereotypy a představy zamčené někde hluboko. Nikdy nevíme, kdy se ocitneme na druhé straně barikády. Vzhledem k mé stáží na Fakultě islámských studií jsem to mohla pocítit na vlastní kůži. Tam jsem totiž ta prozeměnu holka bez šátku...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 aves passeri aves passeri | E-mail | Web | 20. dubna 2016 v 8:42 | Reagovat

Jo, přesně. Teprve když se člověk z jakéhokoliv důvodu ocitne někde, kde je jiný (já to měla na Srí Lance, přece jen jako srílančanka nevypadám, ale i v Egyptě jsem prostě byla ta bez šátku), tak dokáže ocenit vstřícnost obyvatelstva. Fakt, že Vám na každém rohu nedávají najevo, že tam nemáte co dělat, nebo si máte alespoň na hlavu ten šátek dát. Než že by mě nenáviděli, tak mě možná někdo litoval :-) A to nebolí :-) No, a není to u Eny spíš otázka toho, že pro spoustu holek (možná právě v Evropě, já znám jen muslimky z arabských zemí) je dnes šátek spíš projev toho, že patří do muslimské rodiny, než to, že by to byla zbožná muslimka (a tím nemyslím až do té extremistické podoby). Přece jen, potkala jsem na koleji v Jordánsku fajn holku, také by pomohla atd., ale 5x denně se modlila, na party by se mnou nešla a o klucích by se lascivně nebavila :-))

2 Monika Bukáčková Monika Bukáčková | 20. dubna 2016 v 9:10 | Reagovat

[1]: Určitě je to hlavně kulturně podmíněné. V Bosně není Islám nějak striktně dodržovaný - spousta lidí se k němu sice hlásí, ale mnoho jich islám nepraktikuje (nemodlí se pětkrát denně, pijí alkohol atd.). Navštěvovala jsem tu kurz islámské kultury a nejdůležitější je jak sám člověk sebe vnímá a co si z toho vezme. Každopádně děkuju za komentář :)

3 aves passeri aves passeri | E-mail | Web | 20. dubna 2016 v 11:58 | Reagovat

Říkala jsem si, že to tak nějak bude :-) Víra je i v islámu hodně individuální záležitost - znala jsem modlící se i ty, které velmi zajímalo, jak na Západě žijeme :-) A bylo cítit, že by taky chtěla... :-)

4 Monika Bukáčková Monika Bukáčková | 20. dubna 2016 v 12:09 | Reagovat

[3]: Presne. Clankem jsem hlavne chtela poukazat na to, ze clovek nemuze neco predpokladat jen podle toho, jak ostatni vypadaji. Nekteri jsou vice nabozensky zalozeni, jini mene a kazdy z nich k tomu pristupuje individualne. Jen pokryvka hlavy tohle ale neprozradi, takze by si kazdy mel dat tu namahu a poznat cloveka osobne :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama