729x90

Ja govorim bosanski aneb Mozek na kaši

3. dubna 2016 v 16:29 | Monika Bukáčková
Už to budou dva měsíce, co jsem přijela do Sarajeva a asi měsíc a tři týdny, co jsem se začala učit bosenski. Učení mi jde docela dobře. Nejen díky tomu, že bosenština je hodně příbuzná češtině (přecejen slovanský jazyk), ale i díky tomu, že jsem dva semestry dělala ruštinu a zároveň tak nějak vím, co na mě v jednotlivých hodinách čeká (to samé připravuji každý týden i pro své studenty). A abych své učení urychlila, snažím se jazyk využívat ve všech situacích. Občas je to sranda, občas dřina, někdy příjde radost z povedené konverzace a někdy mi nezbyde nic jiného než: And do you speak english?

Můj repertoár není zatím moc velký, ale jsem schopná si sama objednat v restauraci nebo kavárně, doptat se na odjezdy autobusů, zeptat se na čas, vést small talk s portýrem na recepci fakulty nebo řidičem taxíků a taky říct pár slov o sobě. Jsem ale líná. Líná učit se gramatiku, slovíčka, číst, poslouchat písničky a všelicos dalšího. Možná je to tím, že za měsíc dám Sarajevu adieu a těžko říct, jestli budu v bosenštině pokračovat (i když bych rozhodně chtěla), nebo faktem, že jsem schopna se dorozumět i bez učení gramatiky a moje random střílení od boku zatím jakž takž vychází. Nejsem ale schopna se k tomu donutit a konečně si k tomu sednout.

Jedinou výjimkou jsou mé hodiny bosenštiny, na kterých mě moje učitelka Azra ani trochu nešetří. Na angličtinu už zcela rezignovala a odteď sve samo bosanki. Je to sranda, ale bolí z toho mozek. A jak! Ale je to zábava.

Jsou ale dny, kdy mám mozek doslova na kaši. A to, když mám ráno bosenštinu, pak se vidím s kolegyní Lexie, kde je naším dorozumívacím jazykem angličtina a pak frčím na hodinu, kde se pokouším německy vysvětlit gramatiku za použití toho mála bosenštiny, které ovládám. Po takovémto dni dokážu myslet jen na panáka, pivo, víno, rakiji nebo cokoliv, co by mi zase trochu urovnalo nebo vymazalo myšlenky zapletené v nerozpletitelný chuchvalec jazyků a slovíček.

Ale ten mišmaš mě neuvěřitelně baví. Baví mě na otázku co tady dělám odpovídat: Ja sam iz Češke i ja radim kao profesorica njemačkog na fakultetu islamskih nauka. Je zábava pozorovat ten zmatený výraz ostatních, kteří se pak ptají proč, jak a jako to myšlíš vážně? Proč němčinu, proč Sarajevo a proč se proboha učíš bosenski?!?! Protože jinak by to byla nuda, ne? Za ty dva měsíce jsem tu nepoznala jediného Čecha nebo Češku a tak nemám možnost úniku k rodnému jazyku. Ale ani mi to nevadí. Je to něco jiného, je to výzva, je to zábava a hlavně se každý den učím něco nového. Přece s Češkou bych nikdy nestrávila půl hodiny v kavárně googlením jak se německy řeknou pytle pod očima (Tränensäcke!!) Nikdy jsem si nedokázala představit, že budu přepínat automaticky mezi více jazyky, ale ukázalo se, že je to jen o cviku.

Taky si uvědomíte, o kolik toho člověk přichází, když mluví jen jedním jazykem jako moji američtí přátelé. Kolik řečí umíš, tolikrát si člověkem. Svatá pravda, ale zároveň se vám otvírají nová přátelství, kontakty a zážitky. Jen ten čas, vůle a odhodlání k tomu se učit slovíčka a gramatiku. Ale to už bych chtěla asi moc :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Loluo Loluo | Web | 3. dubna 2016 v 19:32 | Reagovat

To je naprosto skvělé! Kolik řečí ovládáš? Postřehla jsem, že češtinu, angličtinu, němčinu, ruštinu a ještě tuhle.. jak to nazvat.. je to divný jazyk, vyloženě divný, jiné slovo mě nenapadá:D

Musí to být hodně zajímavé.. já bych někdy chtěla cestovat, za uměním. Všude možně. Jen musím najít na budoucí škole parťáka, se kterým to rozjedem:D
Tvůj vztah k jazykům a cestování, jak jsi schopná se kvůli tomu klidně i uštvat, mi připomíná moje pouto k hudbě. Je skvělý něco takovýho mít, že? Jinak by byla nuda.

2 Monika Bukáčková Monika Bukáčková | 3. dubna 2016 v 19:44 | Reagovat

[1]: Ono to s těma jazykama zas tak horký není :) češtinu, němčinu, angličtinu. Hodně řečí jsem se ale učila, i když nedotáhla na nějakou kloudnou úroveň - ruštinu, švédštinu, krapet maďarštinu a teď bosenštinu.

Díky tomu jsem ale získala tak trochu cit a hlavně mě to baví :) zároveň jsem ale docela líná, tak nevím nevím, jak bosenština dopadne.

Ale člověk tak na chvilku nahlídne do jiný kultury, mentality a i jiných zvyklostí ve vyjadřování, což mě nikdy nepřestane bavit :)

3 AMaderpipronia AMaderpipronia | E-mail | Web | 8. října 2018 v 22:25 | Reagovat

Compression  est comment  robuste  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  determination  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  set  votre  moelle  bat, il pompe le sang par  vos arteres a la  flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-tadalafil-en-pharmacie/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama