729x90

Blahodárný vliv Sarajeva

17. dubna 2016 v 8:57 | Monika Bukáčková
Sarajevo, Sarajevo....Neorganizované, chaotické, přátelské, proměnlivé, prostě moje. Po dvou a půl měsících v Sarajevu mám pocit, jako by mi město patřilo. Prolezla jsem desítky klubů, kaváren a nejrůznějších míst, seznámila se s místními, cizinci a náhodnými kolemjdoucími a mám to tu hrozně ráda. Na začátku jsem si nedokázala představit, co tu budu dělat, jak se zabavím a co s volným časem. Ale jak si přivyknete na rytmus města, nějak se vám to dostane pod kůži, do krve a prostě se vezete na pohodové vlně opojeni voňavou kávou.


Ne, teda že bych tu nic nedělala. Poctivě učím v jazykovce i na fakultě, pracuju na svém projektu, překládám pro jednu firmu v Sarajevu a agenturu v Brně, prezentovala jsem na fildě a zkrátka a dobře, činnost tu mám. Ale stres, stres tu neexistuje.

Ani ne tři měsíce v Bosně mě naučily, že se nedá nic naplánovat. Teda dá, ale ne tady. Flexibilita je teď mým heslem a já už se nerozčiluju, nevztekám a už vůbec nedivím, pokud někdo na poslední chvíli zruší své plány nebo si místo toho jde na kafe. Nechávám se prostě unášet, užívám si krásného počasí, skvělých kamarádů, silné kávy, usměvavých lidí kolem sebe a cítím se famfárově.

Proč se zbytečně honit, když věci počkají. Proč se stresovat, když problémy vyřeší šálek dobré kávy. Proč si stýskat, když kamarádka na telefonu vždycky poradí, přiběhne, pomůže. Vlivem všech těchto faktorů u mě došlo k jakémusi vnitřnímu uspořádání. Vžyť na světě je tolik věcí, které stojí za to. Ve Vídni jsem se honila z práce do práce, vstávala brzo ráno. chodila spát pozdě večer, měla přesně naplánovaný kalendář a snažila se zavděčit všem - i sama sobě. S tím je teď konec. Nějaké zkušenosti jsem už nasbírala, tak se teď přetrhnu, abych je taky někde patřičně uplatnila - prozatím jako učitelka němčiny.

Já vím, zní to nudně a co je na tom, ale mě tahle práce skutečně baví a dokážu si sebe v této pozici následujících pár let docela dobře představit. Ale... I když bych si hodně přála práci v Österreich Insitutu v Brně (kde mě v květnu čeká pohovor), nějak mě to pořád táhne do Vídně. Učit uprchlíky, cizince z celého světa, bez zprostředkovacího jazyka je totiž mnohem větší vzrůšo dobrodrůžo. Takže varianta neustálého pendlování mezi Brnem a Vídni je pořád na stole. Taky bych ráda pokračovala v mém projektu s filmovými večery i v Brně, což by doufám po nějaké konzultaci s Rakouskou knihovnou a kulturním fórem nebylo nemožné.


Protože o tom to je. Vytvořit něco nového, kreativního. Něco, co přitáhne nejrůznější lidi na jedno místo a umožní jim komunikovat, seznamovat se, sdílet a vyměňovat zážitky. Když je něco takového v takovém rozsahu možné v Sarajevu, proč by něco takového nebylo zrealizovatelné i v Brně?

Zároveň se v mé hlavě rodí plán, u kterého mi není jasné, zda má šanci na přežití, ale jeho promyšlení rozhodně stojí za úvahu. Zatím je to jen v rovině fantasmagorické, ale třeba se mi podaří vytvořit nějaký koncept a kdo ví, třeba z toho bude nový projekt ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Markéta Markéta | 18. dubna 2016 v 8:48 | Reagovat

Filmnové večery už Rakouská knihovna v Brně dělá :)

2 Monika Monika | 18. dubna 2016 v 8:54 | Reagovat

[1]: Fakt? To jsem nevěděla :) tak si budu muset najít něco novýho

3 Markéta Markéta | 18. dubna 2016 v 8:55 | Reagovat

Akorát to není s žádnou následnou diskuzí po filmu nebo něčím podobným, takže oživit by to možná trochu chtělo ;)

4 Monika Monika | 18. dubna 2016 v 8:57 | Reagovat

[3]: Uvidíme, jak to bude :) rozhodně se můžu v Brně poptat, ale zatím ani nevím, jestli tam budu zůstávat. Záleží, jestli mi někdo dá práci :D

5 Ladislav Ladislav | E-mail | Web | 19. dubna 2016 v 14:55 | Reagovat

Dobrý den, koukám že, píšete moc hezký blog a nemáte nasazenou žádnou reklamu.

My vám sice nemůžeme nabídnout peníze jen tak, ale pokud přes odkaz nebo banner k nám přivedete reálného klienta, tak získáte provizi. Což by vzhledem ke stejnému tématu nemělo být moc náročné :)

Více informací na: http://czech-us.cz/onas/stante-se-affiliate-partnerem/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama