729x90

LŽŠ: Co že mám dělat! A to jako sama?

19. srpna 2013 v 22:42 | Monika Bukáčková |  Všehochuť
Budíček přesně o sedmé a hned se pustit do práce. V osm se konala schůze našeho týmu Tisk a my byli teoreticky poučeni o základních pravidlech žurnalistiky. Asi hodinu nato tyto základní pravidla na praktickém příkladu rozbořil hned první host.


Zároveň jsme se více méně dobrovolně hlásili na rozhovory a moderace jednotlivých akcí. Já jsem si vybrala rozhovor se zahraničním zpravodajem v Rádiu Praha Geraldem Schubertem a moderaci sobotní přednášky na téma Budoucnost médií. Následovala přednáška s oním bořitelem všech skriptových a ve škole naučených norem a to v podání editora Lidových novin Petrem Závozdou .

Asi tříhodinové povídání o editorské práci, základních žánrech žurnalistiky a naprosté neexistenci objektivního zpravodajství nám vyplnilo celý dopolední program. Po záplavě vyčerpávajících informací jsme se přesunuli na oběd načerpat trochu energie a sil.

Po vydatném obědě se šesti poctivými (a především českými!) knedlíky, jsme si začali vybírat témata na články. Místo psaní o rozestavěném parku, přestavbě knihovny nebo přechodu pro chodce jsem si zvolila tématiku česko-německých vztahů, Češi a Němci v Havlíčkově Brodě.

Už po několika minutách porady s lektorkou a i šéfem projektu Milanem Pilařem mi bylo jasné, že to nebude lehký oříšek. Naštěstí jsem k sobě dostala Ondru, který se podobné tématice věnuje v rámci skupiny TV a tak si můžeme vzájemně pomoci.

Po asi hodinové rešerši, sbírání telefonních čísel a kontaktů na osoby s tímto tématem souvisejí, jsme se odebrali na odpolední přednášku politické aktivistky Zuzany Wienk. Ta se s námi podělila o zkušenosti s investigativní žurnalistikou a odhalováním korupčních kauz slovenských politiků. Následná debata vedla k zamyšlení nad problémy české a slovenské politiky v rámci Evropy.

Poté se většina účastníků odebrala na internát, na večeři nebo do centra Vysočina si trochu odpočinou. My s Ondrou jsme se však na chvíli zavřeli do knihovny a zjišťovali informace o historii Havlíčkova Brodu v rámci česko-německých vztahů. Mezitím jsme pobíhali po náměstí a byli tak vystaveni největšímu lijáku dne. Já samozřejmě jen v kraťasech a bez deštníku (příště už poslechnu maminko) a mokrá jako myš.

Čas však běžel opravdu neúprosně a než začala večerní přednáška, stihla jsem jen domluvit rozhovor s historikem na 19. a 20. století v místním muzeu a koupit nudle u ťamanů.

Pak zas na radnici si poslechnout zahraničního reportéra ČT pro Polsko Josefa Pazderku. Jeho povídání o ročním životě v Polsku o postoji k tématu polské potraviny nebo k jejich mentalitě a povaze byl neuvěřitelně zajímavý. Pazderka, sám držitel novinářské ceny za nejlepší reportáž jak v obrazové, tak tištěné formě, nám několik svých prací ukázal. Jednalo se o reportáže z Polska dokumentující hrůzy holocaustu, postoji k tragédii u Smolenska nebo právě otázku polských potravin.

Jeho objektivní a kritický pohled na polskou, ale i českou kulturu byl velmi obohacující a dokázal nadchnout pro návštěvu našeho severního a tak často opomíjeného souseda.

Po skončení přednášky a žhavé diskuzi na téma Polsko jsme šli ještě na jedno a pak honem do hajan a přemýšlet nad tématem článku, otázkami pro zítřejší rozhovor a jmény všech respondentů, se kterými se mám setkat. Dobrou noc.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama