729x90

Německo a drobné rozdíly

14. října 2012 v 15:44 | Monika Bukáčková |  Erasmus
Během svého krátkého Erasmus pobytu jsem si stačila povšimnout několika menších odlišností, které odlišují Českou republiku a Německo. Nejedná se o nic převratného, ale některé z nich dokáží život otrávit, stejně jako osladit :1. Je libo cigaretku?
Kouření na zastávkách by mělo být v Německu stejně zakázané jako u nás, přesto si však drtivá většina čekajících krátí chvilku cigaretkou, nebo v horším případě smradlavým doutníkem. Opravdu se nejedná o ojedinělé případy, spíš o železné pravidlo. Světlou stránkou je však dodržování nekuřáckého prostředí ve všech hospodách a klubech. Konečně si mohu vychutnat pocit přijít z hospody domů a nemuset větrat veškeré oblečení.

2. Když z akce, tak jedině pěšky
Jedna z mála věcí, kterou na svém krásném Brně postrádám, jsou noční autobusové linky neboli rozjezdy. V Regensburgu jede poslední autobus krátce před půlnocí a tak luxus v podobě nočního odvozu až před kolej třeba ve tři ráno, musí všichni studenti oželet. Kdo chce tedy slavit až do brzkých ranních hodin, počká si na první ranní bus a nebo holt osedlá kolo či se vydá po vlastních. Toť cesta ke zdravému životnímu stylu.

3. Mensa splní každé přání
V mense si oproti brněnským kantýnám mohu dopřát nejenom větší výběr desertů, salátů a příloh, ale pokud dostanu chuť uhasit žízeň něčím trochu ostřejším, vyjde mi vstříc. Vedle perlivé/neperlivé vody, jablečných džusů a různých limonád si v mense můžete dle libosti zakoupit i lahváče a dopřát si tak kompletní bavorský oběd. Když nám tady podávají bůček a vepřová kolena, to by byl hřích nám k tomu to pivo nedopřát.

4. Kneipenbummel
Mezi české specialitky patří najít klidnou hospůdku, zapustit v ní kořeny a strávit v ní celý večer s přáteli. Němci se však vyžívají v tzv. Kneipenbummel, což je postupné obcházení hospod, kde si v každé dají tak jedno dvě piva. Za večer jich tak stihnou tři, ale ti otrlejší třeba i více. Konečně někdo myslí vážně úsloví "Jít jen na jedno".

5. Kam se poděly žvýkačky?
V Německu se mi zatím nepoštěstilo, koupit si normální žvýkačky. Ne vážně. Místo polštářků jsou zde k dostání jen balíčky s pěti tenkými pásky. Než nějaký problém nebo výhodu to chápu jako takovou zajímavost a velkou díru v německém trhu. On se ten balíček pak nějak rychleji vytratí.

6. Když kolej, tak jedině sólo
Velkou výhodou německých kolejí, je výsada samostatného pokoje. V některých komplexech si budete muset zvyknout na společnou koupelnu, která se většinou dělí tak mezi 8 lidí, a téměř vždy na společnou kuchyň. Ale pohodlí, uniknout do pokoje, terý patří jen vám a nemuset se při usínání a probouzení dívat na otravného spolubydlícího, je k nezaplacení.

7. Akademická čtvrthodinka
Tento pojem je všeobecně rozšířen samožřejmě i v ČR. Avšak tu v Německu je akademická čtvrthodinka běžnou součástí rozvrhu. U některých předmětů je tak specifická značka označující, že začátek semináře či přednášky se pohybuje +/- čtvrt hodiny, zcela běžným jevem. Konečně někdo pochopil, že dostat se z jedné strany kampusu na druhou není možné zvládnout za necelých pět minut. Sláva německé nedochvilnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Říjnová Říjnová | 14. října 2012 v 16:15 | Reagovat

U nás v menze nabízejí minerálky, coca colu, džusík a dokonce i to pivo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama