729x90

Schleswig-Holstein. Díra nebo ráj?

4. července 2012 v 15:00 | Monika Bukáčková |  Au-pair
Po téměř týdnu jsem si uvědomila, že jsem se nevědomky dostala do samého srdce německého přírodního bohatství. Území Schleswig-Holstein sousedí Dánsku a nabízí úžasný zážitek těm, kteří milují pohled na nedotčenou přírodu. Pro někoho prdelákov, pro druhého ráj.


Já naštěstí patřím do druhé skupiny. Moje aupairkovská vesnice nemá ani 1000 obyvatel a na každém kroku tu potkáte krávu, ovci nebo slepici. Z toho některou zvířenu přímo u nás na zahradě.

Nemohla jsem se dočkat, až začnu objevovat okolí. Jenže jinak než autem nebo na kole to nejde. Vzhledem k tomu, že moje aktivita za poslední rok byla vysedávání nad ISem a psaní seminárek, není moje kondice zrovna úplně OK. Proto vítám každou možnost, kdy Elke (maminka) nebo Benjamin (tatínek) nastartují tu naši malou dodávku a vyjíždíme na výlet.

Jedna z prvních cest vedla, jako mnoho dalších, za jídlem. Fischbrötschen mi zněl původně jako něco, co k sobě absolutně nesedí. To už snad radši Fish and Chips. Ona cesta byla do blízkého přístavu Heiligenhafen, který je asi 20 minut jízdy autem od naší milé vesničky. Krásný a čistý přístav a moře racků, kteří působí jako chodící odpadkové koše. Dohromady skvělá kombinace.

Problém nastal, když byl čas objednání Fischbrötschen. To, že mám očekávat rybu v housce jsem pochopila. Horší však bylo se vyznat v nespočtu rybích specialit, které mi zněly absolutně cize. Nakonec rozhodla náhoda a já si dala nejpodivněji znijící pochoutku. Matjes. Mezi housku přišla cibule a napolo syrová ryba a ... nemělo to chybu!

Problém se slovní zásobou se samozřejmě objevuje pořád, protože moje středoškolská výbava: maso, zelenina, ovoce, ryba, zvíře bohužel nestačí. Vysokoškolská výbava: jarmareční píseň, kukátková scéna, dílostředná interpretace, je mi pro změnu na dvě věci. Čtením přiblblých dětských knížek o veverkách, zubním plaku, mláďatech a žlutých svetrech se však pomalu ale jistě dostávám do bodu, kdy umím pojmenovat většinu rostlin a zvířat pohybujících se v mém okolí.

Svou volbu, vydat se na místo, které není ani historicky známe, turisticky vyhledávané a ani se nevyznačuje nočním životem, bych rozhodně nevzala zpět. Užívám si místo, kde stojí původní domy nepoznamenané druhou světovou válkou. Místo, kde je nejčistší vzduch v celém Německu. Místo, kde člověk nemusí zamykat dveře. Zkrátka úžasný region Schleswig-Holstein a zapadlou vesnici Grube.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jeli byste do zahraničí jako au-pair?

Ano
Ne

Komentáře

1 Little (T)error Little (T)error | Web | 15. července 2012 v 13:47 | Reagovat

Obdivuju tě, že jsi do takového pokrmu šla. Já bych si spíš dala něco co by mi znělo aspoň trošku povědomě.. :)

2 A.T. A.T. | Web | 11. srpna 2012 v 13:09 | Reagovat

Schleswig-Holstein je podle mě nejlepší volba pro romantiky a snílky. Sic už jsem tu cca dva měsíce, pohled na moře mne pokaždé nadchne!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama